Barvalipe CZ

Barvalipe school 2015 in the Czech Republic

Akce/ Events

Druhé setkání tréninku proběhlo opět v Praze

27. – 31. 5. 2015

IMG_7883Koncem května jsme se sešli ke druhému tréninku. Bylo to v době festivalu Khamoro 2015 v Praze. Věnovali jsme se tématům udržitelného rozvoje i různým formám občanské angažovanosti, hovořili s několika poslanci Parlamentu ČR o působení v politice, dozvěděli se více o Evropském romském institutu a pořádně se pobavili na večerních koncertech :-).

Zašli jsme do Evropského domu, kde jsme se dozvěděli, co nám členství v EU přináší a umožňuje. Pan Martin Stašek, z tiskového oddělení Zastoupení Evropské komise v ČR se vyjadřoval k postupu EK vůči ČR ve věci nedodržení závazků plynoucích z rozsudku DH a ostatní versus Česká republika. Měli jsme také možnost potkat zástupce několika neziskovek, které řeší zajímavá témata, jako je plýtvání potravinami (Zachraň jídlo), řešení situace lidí bez domova(ASLIDO), dobrovolnictvím (Hestia) a sociálním podnikáním (Fokus Praha) a dozvědět se více o jejich činnosti a nechat se inspirovat pro naší lídrovskou budoucnost.

Poslankyně Markéta Adamová (TOP09) zaštítila naše setkání s poslanci přímo v budově Poslanecké sněmovny. Pozvání od spolupořádající Nadace Open Society Fund Praha přijali kromě paní Adamové také poslanec Ivan Gabal (KDU), poslankyně Marta Semelová (KSČM) a poslankyně Martina Berdychová (ANO2011). Mohli jsme diskutovat v malých skupinkách s každým z nich zvlášť a zajímali jsme se hlavně o jejich politické začátky. Vyjadřovali jsme ale také své názory na „horká“ témata spojená s romskou národnostní menšinou, jako inkluzívní vzdělávání nebo zaměstnanost. Šlo o vzájemně obohacující setkání a navázali jsme během něj dobré kontakty pro naší další práci.

Na mezinárodně obsazeném semináři Romská kultura v sociálním kontextu, který probíhal v rámci festivalu Khamoro 2015, jsme si vyslechli, v jakém stádiu jsou mezinárodní vyjednávání k založení Evropského romského institutu přímo od hlavních vyjednavačů. Pro myšlenku založení ERI jsme se nadchli a už nyní se někteří členové Barvalipe CZ pokoušejí jednat se zástupci ambasád různých států v Praze a vysvětlovat, v čem spočívá potřebnost existence takového institutu.

S koučkou Monikou Mihaličkovou jsme tentokrát probírali, jak dosáhnout cíle, který si stanovíme, a naučili jsme se využívat metody Land Scape k určení kroků, jež nás k cíli dovedou.

Plánovali jsme také další podobu projektu a tréninků Barvalipe – navrhovali jsme témata a aktivity, kterými bychom se chtěli zabývat v druhé polovině roku. Máme toho ještě hodně před sebou, zůstaňte s námi! Sledujte náš blog! 🙂

Fotky ze druhého setkání

O festivalu se dozvíte více na jeho webových stránkách www.khamoro.cz .


Zahájení tréninku: Projekt otevřel senátor Václav Láska

20. – 22. 3. 2015

cropped-img_8422.jpgZahajovací setkání letošního tréninku se odehrálo koncem března v Praze. Otevřel jej senátor Václav Láska (SZ a KDU-ČSL), který účastníkům představil svou profesní dráhu a poskytl jim vhled to prostředí české politiky. Od mladých Romů se na oplátku dozvěděl, co považují za největší problém v oblasti života Romů a návrhy na řešení. 

Program obsahoval také teoretické přednášky, seminář o lídrovství a osobnostním rozvoji, mediální trénink pod vedení Štěpánky Duchkové a akademickou debatu k otázce romské identity.

Podívejte se na další fotky z prvního setkání.

A co na setkání například zaznělo?

„ZMĚNA = NEJVĚTŠÍ KAMARÁDKA LEADERA! Lídr musí být neustále připraven vyrovnat se se změnou!“

(Monika Mihaličková, koučka)

„Jde o to najít odvahu být lídrem. Ale také mít pokoru a udržet si ji. Lídrovství musí mít člověk v genech.“

(Václav Láska, Senator)

„Demokracie = jenom volby nestačí.“

(Štěpán Drahokoupil, advokační aktivity OSF Praha)

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s