Barvalipe CZ

Barvalipe school 2015 in the Czech Republic

Media

radiozurnal1x

Projekt Barvalipen Roma Leadership Program aneb Bez elit to nepůjde!

Setkáním s vybranými účastníky započal roční trénink pro budoucí mladé romské lídry. Projekt Roma Leadership Program 2015 realizuje organizace Slovo 21 a je finančně podpořen Open Society Institute Budapest a Nadací Heinrich-Böll-Stiftung Praha. O programu hovořila s Renou Horvátovou manažerka projektu Martina Horváthová, která říká, že bez elit to nepůjde!

 

Zdroj: ČRo Radiožurnál, http://www.romove.radio.cz, odvysíláno 18. 4. 2015.


romea_logo

Czech Republic: NGO director says young educated Roma must enter politics

The main aim of the Roma Leadership Program of the nonprofit organization Slovo 21 is for 16 chosen young Romani people to learn how to become leadership figures and  eventually get involved in local or even national politics. Educated Roma who are currently studying or who have already graduated from college have been selected to participate.

Such young people enjoy the best preconditions for success in the public arena. „Without elites, it won’t work,“ says Jelena Silajdžičová, director of Slovo 21.

„There is a need for young, educated Roma to enter politics. They need to show the rest that it’s not so inacessible,“ project manager Martina Horváthová says.

While 28-year-old Martin Bajger, for example, has already been politically active for a longer time and became a town councilor in the North Bohemian town of Trmice last year, his younger colleagues, especially the female ones, will be primarily interested in gaining experience. „They will undergo a comprehensive, year-long political training. They should get an idea of how to apply their leadership skills and have the chance to try it out for themselves,“ Horváthová says.

Some of the young women in the program have already graduated from a different political training last year provided by Slovo 21. Other participants have signed up because they were in contact with the organization during their preparations for college entrance exams.

Slovo 21 has been preparing young Romani people for college free of charge since 2004. „We also have a database of possible candidates from other previous projects, and we have attempted to promote this on Facebook, thanks to which people from elsewhere have also applied. We have chosen a total of 25 entrants,“ Horváthová said.

ČTK, translated by Gwendolyn Albert
Source: www.romea.cz

Mladí Romové se budou učit, jak se občansky angažovat

Šestnáct vybraných mladých Romů se bude učit, jak se stát vůdčí osobností a případně se angažovat v komunální nebo i celostátní politice. To je hlavním účelem projektu Roma Leadership Program, za nímž stojí nezisková organizace Slovo 21.
Vybráni byli vzdělaní Romové, kteří studují nebo už absolvovali vysokou školu. Mají totiž největší předpoklady k tomu, aby se prosadili ve veřejném prostoru. „Bez elity to nepůjde,“ řekla ředitelka organizace Slovo 21 Jelena Silajdžičová. „Je potřeba, aby mladí vzdělaní Romové vstoupili do politiky. Aby ukázali, že to není tak nedostupné,“ doplnila manažerka projektů Martina Horváthová.

Zatímco například osmadvacetiletý Martin Bajger už občansky působí delší dobu a v loňských komunálních volbách se stal zastupitelem severočeského městaTrmice na Ústecku, pro jeho mladší kolegy a zejména kolegyně půjde především o sbírání zkušeností. „Projdou ročním komplexním politickým tréninkem. Měli by získat představu, jak aplikovat lídrovství, a mít také šanci si to sami vyzkoušet,“ řekla ČTK Horváthová.

Některé dívky už loni absolvovaly politický trénink, který organizace Slovo 21 pořádá. Další účastníci se zase hlásili díky tomu, že byli s touto organizací v kontaktupři přípravě na přijímací zkoušky na vysokou školu. Slovo 21 totiž už od roku 2004 bezplatně připravuje mladé Romy na VŠ. „Měli jsme také databázi možných kandidátů z jiných dřívějších projektů a zkusili jsme propagaci na facebooku, díky níž se nám přihlásili i lidé zvenku. Celkem jsme vybírali z pětadvaceti uchazečů,“ řekla Horváthová.

Většina účastníků programu v pátek navštívila Senát a vedle prohlídky historických prostor zhruba hodinu diskutovala také se senátorem Václavem Láskou (Strana Zelených).

Zdroj: www.lidovky.cz, 21. 3. 2015

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s